Gençlerin buluşma noktasıYaz OkullarıDil OkullarıYurtdışı Eğitim ProgramlarıWork & Travel ProgramlarıStaj ProgramlarıSertifika Programları
 İletişim         
              Ana Sayfa / Yurtdışı Eğitim / Amerika'da Eğitim / Amerika'da Üniversite Eğitimi

   Amerika'da Eğitim

   Üniversite Eğitimi


Amerikan üniversiteleri ile ilgili bilgiler

Amerika'da Üniversite EğitimiAmerika'da üniversite okumak isteyenler öncelikle şunu bilmelidirler, Amerikan yüksek öğrenim eğitim sisteminde üç tip okul mevcuttur. Bunlar devlet üniversiteleri, özel üniversiteler ve iki yıllık okullardır.

Amerikan Devlet Kolej ve Üniversiteleri

Merkezi eyalet tarafından desteklenmektedir ve her bir eyalette en az bir devlet üniversitesi ve/veya koleji bulunur.

Amerikan devlet üniversiteleri için fiyatların düşük olması kalitenin düşük olması anlamına gelmez çünkü Amerikan üniversiteleri eyalet bütçesinden daha fazla mali kaynak alırlar. Bunun yanında Amerikan devlet üniversiteleri öğrenci kabul ederken önceliği kendi eyalet sınırlarında yaşayan öğrencilere verirler. Ancak son yıllarda birçok Amerikan devlet üniversitesi yabancı öğrencilere de sıcak bakmaya başlamıştır.

Özel Amerikan üniversiteleri ve Kolejleri

Sayıları oldukça fazladır. Her bir eyalette en az 4-5 özel kolej veya üniversite bulunur.

Özel Amerikan üniversiteleri, ücretleri açısından Amerikan devlet üniversitelerinden bir hayli pahalıdır. Özel Amerikan üniversiteleri, program çeşitliliği açısından çok zengin olmamalarına rağmen belirli alanlarda uzmanlaşmaya giderler.

Çok sayıda olmalarından dolayı özel Amerikan üniversiteleri seçiminde çok dikkatli olmak gerekir. Bazı özel Amerikan üniversiteleri, programları YÖK tarafından denkliği tanınmadığı için alınacak diploma da Türkiye'de geçerli olmaz. Ayrıca erkek öğrenciler askerlik tecillerini yapamazlar.

Bazı özel Amerikan üniversiteleri çok ünlüdür. Stanford, Harvard, Yale ve MIT en başta sayılabilir.

İki Yıllık Amerikan Yüksekokulları

Ön lisans (Associates Diploma) diploması veren, iki yıl süreli eğitim sağlayan okullardır. Bazıları devlet tarafından desteklenir. Büyük kısmı özel okullardır. İki yılın sonunda dört yıllık kolej ve üniversitelere geçiş, öğrencilerin not ortalamasına göre yapılabilir.
Erasmus Eğitim Programı   e-bülten üyeliği  Gençlik Tatil Turları

   Bu web sitesinin içeriğin biletnoktasi.com'dan sağlanmaktadır.         

         Erasmus     Dil Sınavı Hazırlık     Konaklama     Oryantasyon                                                                                                                                                                      Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  İletişim